Kredi

Yeni Yılda Asgari Ücrette Şok Artış! 2800 TL Asgari Ücret Olacak.

Asgari ücret ne kadar olacak? 2021 yılı itibarıyla yurttaşlara ne kadar asgari ücret verilecek? bir çok kişi araştırıyor. Maaş zamları enflasyon verilerine göre masaya yatırılacak.

Asgari Ücret Nasıl Hesaplanıyor?

Asgari ücret hesaplanırken her sene Aralık ayında işveren, işçi ve kamunun temsilcilerinden oluşan 15 kişi toplanıyor. Bünyesinde bir çok işçi olan Türk İş sendikası ile bir çok ve işvereni bir araya toplayan TİSK 5’er temsilci ile geliyor. Komisyon çalışmaları tamamlanınca bu çalışmalar neticesinde bir ücret belirlemesi yapılıyor. Bu karar kesinleşiyor. Belirlenen rakam asgari ücret olarak yurttaşlara uygulanıyor. Peki, asgari ücret tespit komisyonu ne zaman toplanacak?Asgari ücret tespit komisyonu 2021 senesinde asgari ücrete yapılacak zammı belirlemek için aralık ayı içerisinde bir toplantı düzenleyecek. 7 milyona yakın işçiyi ilgilendiren ve yakınlarının da merakla beklediği rakamlar Aralık’da kesinleşmiş olacak.

2021 Asgari Ücret Tahmini Kaç TL Olacak?

Asgari ücret ile alakalı yapılan açıklamalar Asgari ücretin 2021 yılı için 3 000 400 TL dolayında yapılacağı düşünülüyor. Net asgari ücret için ise 2650 TL ile 2800 TL arasında bir rakam oluşturulacağı hesaplanıyor. Tabii bu hesaplamaları diğer senelerde sağlanan artışlar ve oranları da belirlenerek hesaplamalar yapılacak. Gerçek rakamlar ve pazarlıklar sonucu ortaya çıkacak netice merak ediliyor. Ancak hemde da Cumhurbaşkanı’ndan verilecek olan ek ile asgari ücretin ne kadar olacağı tam olarak kesinleşecek!

2021 Yılında Neler Değişecek?

2021 senesi itibarıyla Asgari ücretin yeniden belirlenmesi ile ortaya çıkacak bazı değişiklikler şöyle;

İşsizlerin almış olduğu maaş oranı yükselecek

Çalışanların almış olduğu asgari geçim indiriminde yükseliş sağlanacak

Emeklilik için askerlik borçlanması ve doğum borçlanması yapacakların ödeme miktarı artacak

İş göremezlik ödeneği ile sağlanacak evde bakım engelli maaşı yaşlılık gibi zamlar Ocak itibarıyla belirlenecek.

Kendi primini ödemiş olan Bağ-Kur’lular ve isteğe bağlı ödeme yapanlar verdikleri paraları yükselecek ve gündelik işçilerde ödenecek primleri de artık sağlayacaklar.

Asgari ücretin ne kadar olduğunu herkes merak ediyor. Yeni senede asgari ücret ile kaç TL alacaklarını araştıran yurttaşlar bu konuyla alakalı yapılmış hesaplamaları merak ediyorlar. İşte asgari ücret için tahmini hesaplamalar…

Asgari ücretle yurttaşların 10 senelik artışlara bakıldığı %30 artış dışında tüm zamlar bir önceki oranının 2 ile 5 puan üstünde yapılmış görünüyor. Benzer bir hesaplama geçen sene da yapılmıştı. Geçtiğimiz yıl enflasyon hedefi % 11 olarak belirlenmişti. Ancak 2019 senesinde enflasyon buna uyumlu bir şekilde 11.84 olarak tamamlandı. Bu beklenti uygun olarak daha önceki senelerde olduğu gibi zam geldi. Asgari ücretin bu bağlamda 2200 ile 2400 TL arasında olacağını söylemişti. Tahminlere göre % 15.03 zam uygulandı ve net asgari ücret 2.324 TL 70 kuruş olarak maaşlara yansıdı. Bugüne dek yapılan ücret artışları devam ettiği takdirde enflasyonun % 3 veya 5 üstü bir artış yaşanacağını düşünülüyor. Haberzamani.Net Yeni ekonomi programında 10.5 enflasyon tahmini Merkez Bankası son toplantısında da yıl sonu enflasyon beklentisi 12.1 oldu. Pandemiyi de hesaba katarsak enflasyon oranının en fazla 3 ile 5 puan üstünde bir artış yapılacağını söyleyebilmek mümkün.  Bu durumda net asgari ücret 3400 net asgari ücret 2650 ile 2800 TL arasında bir rakam olacak gibi görünüyor. Bu hesaplamalar bütünüyle önceki senelerdeki artışlar ve enflasyon verilerine göre yapılmakta. Bu sebeple de gerçek rakamlar pazarlık neticesinde ortaya çıkacak ve bu görüşmeler neticesinde maddi olarak yurttaşlarda rahatlama sağlayacak artışlar da oluşabilir. Kaynak: Yeni Yılda Asgari Ücrette Şok Artış! 2800 TL Asgari Ücret Olacak..! 2021 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün